Що таке пусковий струм саморегулюючого кабелю

головна / блог компанії

принцип работы саморегулирующегося нагревательного кабеля

На що впливають пускові струми самрега

Пусковий (стартовий) струм саморегулюючого кабелю (самрега) – це струм, що виникає в ланцюзі в момент включення живлення. Величина його може у кілька разів перевищувати значення номінального струму нагрівального кабелю.

Це важливий параметр, який необхідно враховувати при розрахунку максимальної довжини відрізків кабелю, що саморегулюється.

Від чого залежить пусковий струм

Властивості саморегулівного кабелю – провідна матриця з позитивним температурним коефіцієнтом (PTC) змінює свій опір залежно від температури навколишнього середовища. У холодному стані опір кабелю мало. Тому в момент включення струм великий. Після подачі живлення кабель розігрівається, його опір зростає, струм зменшується.

Кожна марка нагрівального кабелю має свою величину стартового струму. Виробники рідко вказують на цю інформацію в технічних характеристиках. Цей параметр є умовною величиною і за різних умов той самий кабель може мати різне значення пускового струму.

На величину пускового струму впливають параметри самого нагрівального кабелю, так і навколишні умови.

Довжина самрега та пусковий струм

Чим більша довжина нагрівальної секції – тим більший пусковий струм.

Саморегулюючий нагрівальний кабель умовно можна у вигляді безлічі резисторів, підключених паралельно одного джерела живлення. Чим більша довжина лінії, тим менший загальний опір ланцюга, тим більший пусковий струм.

Потужність самрега та пусковий струм

Потужність нагрівального кабелю — що більше питома (погонна) потужність (Вт/м), то більше вписувалося стартовий струм.

Температура навколишнього середовища та пусковий струм

Чим нижча температура довкілля – тим більше пусковий струм.

Величина та тривалість пускового струму

Саморегулюючий нагрівальний кабель, може мати пусковий струм в 1,5–5 і навіть більше разів вище робочого значення (залежить від марки і виробника, чим краще виробник тим нижча величина пускового струму).

Це необхідно враховувати на етапі розрахунку системи, особливо при застосуванні потужних кабелів великої довжини.

Пікове навантаження припадає на перші 3-30 секунд після включення, приблизно через 5-10 хвилин відбувається повна стабілізація і вихід кабелю, що гріє, на номінальну потужність.

Приклад розрахунку максимального стартового струму нагрівального кабелю.

Наприклад, є секція саморегулюючого кабелю питомою потужністю 30 Вт/м довжиною 50 м.

Номінальна потужність секції за температури +10°С становить Pном=30Вт/м*50м=1500 Вт. Це потужність вже розігрітої секції. Якщо на кабель у «холодному» стані подати харчування, то його потужність буде в кілька разів вищою за номінальне значення.

Для розрахунків приймаємо усереднений коефіцієнт стартового струму рівний 2.5-3. У нагрівальних кабелів різних виробників, даний коефіцієнт може відрізнятися як у більшу, так і меншу сторону (необхідно дивитися технічну інформацію виробника).

Тоді, стартова (пускова) потужність у нашому прикладі дорівнює Pпуск=3хРном=4500Вт, пусковий струм Iпуск=4500/220=20,45 А.

Проблеми через неправильний розрахунок пускового струму

Неправильний розрахунок та вибір обладнання призводять до таких наслідків:

  • Спрацювання автоматів та інших пристроїв захисту під час увімкнення обігрівальної системи з холодного стану. Ця проблема може бути не виявлена ​​при тестуванні системи, якщо воно проводилося до настання холодів і проявиться тільки в холодну пору року. При розрахунку системи рекомендується вибирати захисний автомат із запасом струму.
  • Перегрів силового кабелю – велика тривалість процесу включення з високим значенням пускового струму, що нагріває його жили, це може призвести до КЗ і аварійної ситуації.
  • При холодному пуску струм, що багаторазово перевищує номінальний, дуже швидко розігріває струмоведучу жилу, при цьому матриця, що гріє, залишається ще досить холодною. В результаті порушується контакт між струмоведучою житловою і полімерною матрицею, що гріє, а в окремих випадках можливе навіть відшарування матриці від жили і вихід гріючого кабелю з ладу (залежить від якості нагрівального кабелю).

Способи зменшення пускового струму

Великий пусковий струм небажаний для мережі живлення, оскільки доводиться встановлювати автомати на більший номінальний струм і підбирати силовий кабель більшого перетину.

Зменшити величину пускового струму можна такими способами:

  • Почергове увімкнення нагрівальних секцій до мережі живлення за допомогою реле затримки часу. Цей спосіб застосовується у системі з кількох нагрівальних секцій. Реле дозволяє включати секції з деяким зсувом часу.
  • Пристрій плавного пуску, який протягом усього холодного запуску підтримує величину струму в системі на рівні, що не перевищує номінальне значення.

Є питання? Телефонуйте +38 (063) 830-98-36